Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży została w tym roku rozegrana w Rzeszowie w dniach 06-08.06.2014. Formalnie organizatorem zawodów było województwo dolnośląskie, ale niestety nie ma na swoim terenie odpowiedniego obiektu - krytego basenu przystosowanego do skoków do wody.

W barwach Pałacu Młodzieży wystartowało 6 zawodników. W grupie C (roczniki 2001 i 2002): Urszula Szewczyk, Inga Siborenko, Bruno Puczko-Szymański i Leon Rydzewski-Elsner. W grupie D (roczniki 2003 i 2004): Karolina Bizoń i Borys Puczko-Szymański.

Najlepszy występ w naszej drużynie zanotował Bruno Puczko-Szymański, który podobnie jak w zeszłym roku zdobył 3 złote medale.

Miejsca naszych zawodników:

    Trampolina 1m Trampolina 3m Wieża
Kategoria C Urszula Szewczyk 3 3 1
  Inga Siborenko 2 5 2
  Bruno Puczko-Szymański 1 1 1
  Leon Rydzewski-Elsner 3 4 4
Kategoria D Karolina Bizoń  10 9  
  Borys Puczko-Szymański 3 2 2

W klasyfikacji punktowej zajęliśmy drugie miejsce:

Klub Punkty Województwo Punkty
ZKS Stal Rzeszów 91 Podkarpackie 91
COSW Częstochowa 10    
MKS PM Katowice 5 Śląskie 15
UKS Auerbach Tychy 0    
UKS PM Syrena Warszawa 40 Mazowieckie 40

 

Najlepsi zawodnicy Olimpiady:

Kategoria C dziewcząt - Aleksandra Błażowska (ZKS Stal Rzeszów)
Kategoria C chłopców - Bruno Puczko-Szymański (UKS PM Syrena Warszawa)
Kategoria D dziewcząt - Zofia Kustra (ZKS Stal Rzeszów)
Kategoria D chłopców - Filip Jachim (ZKS Stal Rzeszów)

Oficjalna strona zawodów

Szczegółowe wyniki

W zawodach wystartowało 34 zawodniczek i zawodników, z czego ponad połowa (19) reprezentowała Rzeszów. Nic dziwnego, że ten klub przerwał passę Pałacu Młodzieży w Warszawie, który zdobywał pierwsze miejsce w klasyfikacji klubowej przez ostatnie 3 lata. Ponieważ Stal wystawiła aż 12 reprezentantów w młodszej kategorii wiekowej, wydaje się, że w miarę jak będą dorastali, klub z Rzeszowa będzie miał z nich pociechę. Niestety całe województwo śląskie, które jeszcze w 2009 roku wygrało rywalizację w OOM, znajduje się w poważnym dołku. Z matematyczną precyzją potwierdził się trend, który był sygnalizowany w zeszłym roku w artykule w Diving Poland.

Jak ocenić występ zawodników z Pałacu? Wydaje się, że zrobili wszystko co mogli. Niczego oczywiście nie można zarzucić Bruno, który pewnie wygrał wszystkie starty. Inga i Ula dzielnie walczyły na trampolinach, szkoda że nie było prawdziwej rywalizacji na wieży, bo inne kluby nie wystawiły reprezentantek w tej konkurencji. Debiutujący Borys przegrał tylko ze starszymi zawodnikami ze Stali. Również debiutująca Karolina, mimo dalszych miejsc dorzuciła swoje 2 punkty do wyniku klubu. Leon tradycyjnie toczył walkę z Robertem Łukaszewiczem. Udało mu się go pokonać na trampolinie 1m.

Borys i Karolina zostaną w przyszłym roku w tej samej kategorii, ale wszyscy nasi zawodnicy z kategorii C, przejdą do kategorii B, która startuje w Mistrzostwach Polski Juniorów. Z jednej strony dla klubu to dobrze, ponieważ kategoria B jest wyżej punktowana we współzawodnictwie dzieci i młodzieży, ale prawdopodobnie nie będziemy mieli żadnych reprezentantów w kategorii C. Ponieważ w kategorii D jeden zawodnik może maksymalnie zdobyć 6 punktów, więc o ile nie pojawi się jeszcze ktoś z młodszego rocznika, w 2015r. możemy liczyć co najwyżej na 12 punktów w OOM. 

Wygląda więc na to, że w najbliższym czasie trend opadający dla województwa mazowieckiego zostanie utrzymany. Podkarpackie jeszcze się wzmocni, gdy wyż z grupy D awansuje do grupy C. Śląskie powinno wreszcie odbić się od dna, a przynajmniej nie spadać jeszcze niżej. Pytanie, czy najbliższe lata mogą przynieść jakąś zasadniczą zmianę? Potrzeba jakiegoś silnego impulsu i odpowiedniej bazy. Problem w tym, że skoczka do wody nie uda się wyszkolić w ciągu roku czy nawet dwóch, więc wydaje się, że trzeba zacząć pracę od podstaw, tak jak zrobiła to Stal Rzeszów po przegranej rywalizacji w 2011 roku i teraz zbiera obfite żniwa konsekwentnej polityki.