Zasady Oceniania

Jak oceniamy skoki do wody

Ocena za wykonany skok, powinna uwzględniać technikę i elegancję wykonania poszczególnych elementów: pozycji wyjściowej, odbicia, lotu oraz wejścia do wody.

Pozycja wyjściowa

Pozycja startowa do skoku z miejsca powinna być uznana za rozpoczętą od chwili, gdy zawodnik stanie na przednim końcu trampoliny lub wieży. Ciało powinno być wyprostowane, głowa uniesiona, a ramiona wyprostowane: na boki, nad głową lub w innej pozycji, w zależności od preferencji skoczka.

Odbicie

Skok z miejsca zaczyna się w momencie gdy ręce opuszczą pozycję wyjściową. Naskok – skok na koniec deski, poprzedzony rozbiegiem. Wybicie do naskoku powinno nastąpić tylko z jednej nogi i zostać zakończone dwoma nogami na trampolinie Obie stopy powinny jednocześnie dotknąć końca trampoliny.

Lot

Dobry skok powinien być wykonywany w prostej linii lotu i w bezpiecznej odległości od trampoliny lub wieży. W czasie wykonywania skoku zawodnik może przyjąć pozycję prostą, łamaną, kuczną lub dowolną. W ocenie uwzględnia się odległość, pozycje ciała, naprężenie, estetykę i technikę ruchu.

Wejście do wody

Skoki na głowę powinny być zakończone z rękoma wyprostowanymi nad głową, znajdującymi się w jednej linii z ciałem, ze złączonymi dłońmi. Kąt wejścia powinien być prosty, lub zbliżony do prostego a ciało naprężone i wyprostowane. Skok powinien zakończyć się tzw zgaszeniem – czyli bez rozprysku wody.

Zobacz więcej informacji

Przepisy w skokach do wody

PRZEPISY

Skala ocen

  • Doskonały – 10

  • Bardzo dobry – 8,5 do 9,5

  • Dobry – 7,0 do 8,0

  • Zadowalający – 5,0 do 6,5

  • Niewystarczający – 2,5 do 4,5

  • Niezadowalający – 0,5 do 2,0

  • Całkowicie nieudany – 0

Każdy detal jest ważny

Kilka przykładów jaki dobierają noty sędziowie w zależności od popełnionych błędów przez zawodnika

ZOBACZ WIĘCEJ