Patricia McCormick na Olimpiadzie w 1952Urodzona 12 maja 1930r. w Seal Beach, Kalifornia, jako Patricia Jean Keller.
Jest pierwszą i jak dotąd jedyną kobietą, której udało się zdobyć komplet złotych medali w skokach do wody na dwóch kolejnych olimpiadach - w 1952 i w 1956 roku. Wśród mężczyzn podobnym osiągnięciem może poszczycić się tylko Greg Louganis.

Już jako dziecko wykonywała skoki zabronione z powodu trudności przez międzynarodową federację. Wsławiła się skokami z mostu w Long Beach przy wejściu do zatoki Los Alamitos. Miała szansę wystąpić już na olimpiadzie w 1948 roku, ale do kwalifikacji zabrakło jej jednej setnej punktu (!). Postanowiła wówczas, że nie tylko pojedzie na następną Olimpiadę, ale zwycięży w obu konkurencjach, z trampoliny i wieży. Nie tylko dopięła swego w 1952 roku w Helsinkach, ale powtórzyła ten wyczyn cztery lata później w Melbourne, gdzie wystartowała pół roku po urodzeniu pierwszego dziecka - syna Timmy'ego.
Aż 27 razy była mistrzynią Stanów Zjednoczonych.

Po zakończeniu amatorskiej kariery występowała w pokazach skoków do wody i reklamowała kostiumy pływackie. W 1984 roku była w eskorcie flagi olimpijskiej na otwarciu igrzysk w Los Angeles.

Obecnie stoi na czele fundacji, która pomaga studentom z biednych rodzin spełniać ich marzenia.

W jej ślady poszła córka Kelly, zdobywając srebrny medal na olimpiadzie w 1984 roku i brązowy w 1988.