Jest uważany za jednego z najlepszych skoczków do wody w historii, ale jego najsłynniejszy skok zakończył się bardzo niefortunnie.


Greg Louganis, właściwie Gregory Efthimios Louganis (ur. 29 stycznia 1960 r. w El Cajon, USA). Ma samoańsko-szwedzkie korzenie. Jego nastoletni rodzice oddali go w wieku 8 miesięcy do adopcji. Trafił do rodziny amerykańskich Greków. W dzieciństwie rozpoznano u niego astmę i alergię. Ćwiczenia gimnastyczne i taneczne miały poprawić jego mozliwości oddechowe. Treningi skoków do wody rozpoczął w wieku 9 lat.

 

Pierwszy medal olimpijski - srebro w skokach z wieży, zdobył w 1976 roku w Montrealu, wyprzedzony tylko przez inną sławę - kończącego karierę Klausa Dibiasiego. 4 lata później był faworytem, ale Amerykanie nie wystąpili na olimpiadzie w Moskwie. Za to zarówno w Los Angeles (1984) i w Seulu (1988) zdobył podwójne złoto.

W kwalifikacjach do konkursu trampoliny na igrzyskach w 1988r. w Seulu, uderzył tyłem głowy przy dwa i pół salta Auerbacha. Mimo, że uzyskał za ten skok tylko 6,3 punktu, to zakwalifikował się do finału i zdobył złoty medal. W 1994 roku ogłosił publicznie, że jest homoseksualistą. Wyznał także, że jest nosicielem wirusa HIV i dowiedział się o tym pół roku przed olimpiadą w Seulu. Pojawiły się kontrowersje, czy miał prawo zataić fakt nosicielstwa i narażać innych skoczków na ryzyko zakażenia.

Oprócz 5 medali olimpijskich, zdobył 47 tytułów mistrza USA, 5 tytułów mistrza świata i 6 razy wygrywał mistrzostwa Panamerykańskie. Był pierwszym skoczkiem, który na zawodach międzynarodowych uzyskał notę 10 (na mistrzostwach świata w 1982).