Źródło: China DailyUrodziła się 15.10.1981r. w Baoding, stan Hebei, Chiny. Rozpoczęła treningi skoków do wody w wieku 7 lat, a już w wieku 11 lat została powołana do reprezentacji Chin. W 1996 roku wystartowała po raz pierwszy na igrzyskach olimpijskich zajmując 5 miejsce w skokach z wieży. Pierwsze medale (dwa srebrne) zdobyła na igrzyskach w 2000 roku.

Po Olimpiadzie w Atenach w 2004 roku gdzie zdobyła dwa złote medale (w synchronach wspólnie z Wu Minxia) stała się w Chinach prawdziwą gwiazdą. Podpisała wiele lukratywnych kontraktów reklamowych, m.in. z McDonalds'em. Z tego powodu została wyrzucona z reprezentacji, ale przywrócono ją, gdy zapłaciła 4 miliony dolarów kary i obiecała skupić się wyłącznie na trenowaniu.

W Pekinie ponownie zdobyła 2 złote medale olimpijskie, stając się skoczkinią z największym dorobkiem medalowym w skokach do wody w historii olimpiad. 

Dziesięciokrotna mistrzyni świata. W ojczyźnie ma status gwiazdy największego formatu. Jak wielu chińskich skoczków do wody ma kłopoty ze wzrokiem.

W 2011 roku ogłosiła zakończenie kariery.