Tak rodzą się legendy.

Czy ktoś podejrzewał po pierwszym konkursie XVI Olimpiady Młodzieży, że Olek Gniadek, który zajął piąte miejsce w grupie D z 3 metrów, w dodatku psując większość skoków, okaże się najlepszym zawodnikiem tej imprezy? Jeżeli był ktoś taki, to niech szybko wypełni kupon Lotto, gdyż prawdopodobieństwo wygrania szóstki jest chyba większe, ponieważ prawie co tydzień takie wygrane padają, a zdarzenia których byliśmy świadkami przechodzą do legend sportu.

Oto w ciągu kilku godzin dokonała się niezwykła metamorfoza i Olek we wspaniałym stylu zdobył złoto w konkursie z wieży. Zachowując wszelkie proporcje, był to wyczyn podobny do tego, gdy Liverpool w finale Ligi Mistrzów, przegrywając do przerwy 0:3 z Milanem, sięgnął po zwycięstwo w rzutach karnych. Olek w dodatku rozpoczął złotą serię, bo już w niedzielę dołączyła do niego Ania Taciak z wieży w grupie D dziewcząt a po chwili również Filip Kotowski, debiutujący na imprezie tej rangi. W sumie zawodnicy UKS Pałac Młodzieży Warszawa zdobyli 3 złote, 3 srebrne i 3 brązowe medale.

Każdy z 12 członków tej drużyny dołożył swoją cegiełkę do sukcesu, jakim było zdobycie drugiego miejsca w klasyfikacji klubów. Oto okazało się, że w tym typowo indywidualnym sporcie mamy prawdziwą Drużynę, której członkowie wspierają się wzajmnie i która ma wiernych i entuzjastycznych kibiców dopingujących każdego zawodnika do utraty tchu. I to ta drużyna jest prawdziwym bohaterem. Powstała z mozolnej codziennej pracy wszystkich trenerów i zawodników. Z niezwykłego zaangażowania i umiejętności motywacyjnych Bartka Krynickiego i Reginy Synoradzkiej, którzy reagowali na bieżąco na trudne sytuacje w czasie konkursów. Wreszcie z okrzyków i braw unoszących się nad płytą basenu. Jej duch natchnął startujących w trudnych momentach i będzie z nimi jeszcze w wielu krytycznych sytuacjach, gdy własne siły ich zawiodą. Wtedy wrócą myślami do tych zawodów i uwierzą ponownie, że niemożliwe jest tylko na wyciągnięcie ręki.

Nasze dzieciaki nawet pewnie nie wiedzą, że nawiązali do czasów świetności Pałacu Młodzieży. Chociażby do 2000 roku, gdy Pałac zdobył na Olimpiadzie Młodzieży 10 medali, w tym 5 złotych. Był wśród nich krążek zdobyty przez Karola Czerwińskiego, który dzisiaj już jako młody instruktor odebrał puchar za drugie miejsce w klasyfikacji klubów.

Medalistów tegorocznej olimpiady z Pałacu prezentujemy poniżej:

Grupa D dziewczęta
Trampolina 1 metr
Zuzanna Przybylska - 3 miejsce
Wieża
Anna Taciak - 1 miejsce

Grupa C dziewczęta
Trampolina 1 metr
Alicja Gac - 3 miejsce
Wieża
Alicja Gac - 2 miejsce

Grupa D chłopcy
Trampolina 1 metr
Filip Kotowski - 1 miejsce, Aleksander Gniadek - 2 miejsce
Trampolina 3 metry
Leo Rasimoff - 2 miejsce, Filip Kotowski - 3 miejsce
Wieża
Aleksander Gniadek - 1 miejsce

Komplet wyników